Sök på din fråga:

Kan jag övningsköra med en SnappCar?

Övningskörning

Det är tyvärr inte möjligt att övningsköra med bilar som hyrs på SnappCar. Det går jättebra att lägga till fler förare, men alla som kör bilen måste ha ett verifierat konto hos oss, och för det krävs det att man har ett giltigt körkort, är minst 21 år och har haft sitt körkort i minst 1 år (detta framgår i villkoren under artikel 4.1a).

 

Om någon annan som inte är tillagd i bokningen kör bilen så är det alltså ett brott mot villkoren och försäkringen fungerar inte om det skulle uppstå en skada.

 

Hoppas ni hittar ett bra alternativ! 

Har du några fler frågor?
Skicka en förfrågan